Endles by Econea Endles - Binchotanová tyčinka

Endles by Econea Endles - Binchotanová tyčinka

8,25 €
Overiť dostupnosť

Celý popis

Parametre

Endles - Binchotanová tyčinka

Uhlie už dávno nie je len pre neposlušné deti! Tyčinka binchotan je naopak za odmenu. V Japonsku toto drevené uhlie používajú na prírodné čistenie vody už niekoľko sto rokov. Znižuje   totiž   množstvo chlóru, ťažkých kovov   a   obohacuje   vodu   o vápnik, horčík či draslík . A rozdiel spoznáte aj na chuti . Tyčinka vám bude spríjemňovať pitný režim zhruba pol roka. Následne s ňou môžete vyživiť rastliny alebo ju použite ako pohlcovač pachov.

Ako používať binchotan?

 • Výrobca odporúča tyčinku pred prvým použitím vyvariť. Čisto z hygienických dôvodov.
 • Tyčinku hoďte do litra pitnej vody, ideálne v sklenenej karafe alebo fľaši.
 • Už po hodine je voda z veľkej časti "prefiltrovaná", ale najlepší efekt dosiahnete po niekoľkých hodinách pôsobenia (najlepšie cez noc). Odporúčame tyčinku nechať vo fľaši a jednoducho len priebežne dopĺňať vodu – tak to sami robíme.
 • Binchotam zníži množstvo chlóru, vode dodá minerálne látky a jemne sladkastú chuť.
 • Po 4-6 mesiacoch ho vymeňte za nový.

Po 3 mesiacoch mu doprajte trochu lásky

 • Tyčinku opláchnite vodou a umyte kefou. Nepoužívajte čistiaci prostriedok.
 • Prevarte ju vo vode po dobu 10-30 minút.
 • Nechajte voľne uschnúť – najlepšie na slnku.
 • Tyčinka by týmto procesom mala z mikropórov uvoľniť nečistoty a tým obnoviť svoje adsorpčné schopnosti.

Čo s binchotánom, až doslúži?

 • Strčte ho do chladničky, botníku alebo do mačacieho záchodu.   Skrátka blízko miest, kde sa občas chytáte za nos. Binchotan totiž vie pohlcovať aj pachy.
 • Pohnojte s ním rastliny.   Zlepší kvalitu pôdy a pomôže rastlinkám k rýchlejšiemu rastu.
 • Šúpnite ho do topánok.   Tyčinka pomôže vstrebať prebytočnú vlhkosť aj nepríjemný odér.

Čo je binchotán?

Binchotan alebo aktívne uhlie sa v Japonsku používa ako tradičný prostriedok na prírodnú a zdravú filtráciu vody už od 17. storočia.

 • Viaže na seba nečistoty, chlór, pesticídy, herbicídy, tenzidy a ropné látky.
 • Vodu obohacuje o minerály   (ako vápnik, horčík alebo draslík).
 • A zlepšuje chuť.   Častice zodpovedné za nepríjemné chute a zápach vody totiž zachytia na svojom povrchu. Z vlastnej skúsenosti potvrdzujeme, že voda potom chutí naozaj skvele!

PS   Na vyčistenie vody od všetkých látok však nestačí. Binchotan či aktívne uhlie nie je schopné z vody odfiltrovať dusičnany, niektoré druhy baktérií či rozpustené minerály. Pre dokonalejšiu filtráciu vody slúžia ďalšie prístupy ako napríklad systém reverznej osmózy.

Ako ho používať?

Najlepší filtračný efekt dosiahnete   po niekoľkých hodinách pôsobenia (najlepšie cez noc).   Ale testy ukázali, že   už po jednej hodine je voda z veľkej časti prefiltrovaná.   Odporúčame tyčinku nechať vo fľaši a jednoducho len priebežne dopĺňať vodu – tak to sami robíme.

Po príbehu binchotanovej tyčinky sme sa strávili v tomto   blogovom článku . Prezrádza, kde sa vzal aj čo všetko dokáže s vodou. Začítajte sa. 🙂

Jeden kus vydrží 6 mesiacov

Výrobca uvádza, že každý kus binchotanu vydrží až 6 mesiacov. Potom môžete tyčinku použiť na rozličné účely, napríklad ako hnojivo alebo pohlcovač pachov. Náhradný binchotan si potom jednoducho dokúpite.

Po 3 mesiacoch používania tyčinku jednoducho 10 minút vyvaríte a necháte uschnúť - najlepšie na slnku. Tyčinka by týmto procesom mala z mikropórov uvoľniť nečistoty a tým obnoviť svoje adsorpčné schopnosti. Výrobca ďalej odporúča tyčinku vyvariť pred prvým použitím, čisto z hygienických dôvodov.

Prieskumom u iných výrobcov sme však narazili na rozdielne názory čo sa týka vyvárania tyčinky. Niekto uvádza, že sa schopnosť adsorpcie vyvarením tyčinky neobnoví kvôli tomu, že toxíny sú naviazané na póry na molekulárnej úrovni, čo jednoduchým vyvarením odstrániť nemožno.

Odporúčame držať sa návodu výrobcu a svojim vlastným pocitom. Sami zistíte, kedy už tyčinka prestane plniť svoje filtračné schopnosti podľa chuti vody a bude treba ju vymeniť (4 až 6 mesiacov).

Upozornenie

Slúži na použitie výhradne s pitnou vodou.

Ako aktívne uhlie presne funguje

Aktívne uhlie má pórovitú štruktúru a obrovský vnútorný povrch (1 000 až 2 000 m²/g podľa druhu použitého zdroja). To znamená, že kávová lyžička aktívneho uhlia predstavuje povrch s plochou rovnajúcou sa futbalovému ihrisku. Je to enormný vnútorný povrch, ktorý mu dáva jeho jedinečnú schopnosť adsorbovať široký rozsah zložiek z kvapalnej a plynnej fázy. Podstatou procesu je fyzikálna adsorpcia. O adsorpčných schopnostiach binchotanu rozhoduje veľkosť pórov, merný povrch a chemická reaktivita povrchu.

Filtrácia je aktívna, tzn. že uhlie na svoj povrch priťahuje nepolarizované molekuly rozpustené vo vode, ktoré potom adsorbuje a difunduje do vnútornej sféry pórov. Tam sú molekuly viazané slabými Van der Waalsovými silami. Preto sa aktívne uhlie na filtráciu používa aj v profesionálnych laboratóriách.

Filtračná schopnosť binchotanu funguje skvele na nepolarizované molekuly. To zahŕňa väčšinu organických pesticídov, tenzidov, fenolov a ropy, ale aj ťažkých kovov (arzén, chróm, ortuť, olovo, nikel, ai), benzénu a ďalších chemických látok. Naopak na polarizované molekuly účinný nie je.

Ako sa binchotan vyrába

Drevo pre binchotánov pochádza z Laosu, z prierezov stromov Quercus phillyraeoides (ubamegashi dub). Najprv sa po dobu 1 mesiaca suší a potom sa vypaľuje v peci pri nízkych teplotách. Na záver vypaľovania sa teplota zvýši na 1000 °C a následne rýchlo ochladí. Rýchly nárast teploty nasledovaný rýchlym ochladením spáli kôru a zanechá hladký, tvrdý povrch. Potom sa povrch tyčiniek pokrýva špeciálnym práškom z hliny, piesku a popola, čím je dosiahnutý belavý odtieň (viď. názov „biele uhlie“).

Proces tepelného spracovania tyčiniek trvá 21 dní. Drevené uhlie je potom na oboch koncoch rozrezané a vyleštené, vyčistené a sterilizované ultrazvukom (pri vysokej teplote a vysokom tlaku). Binchotany sú z hygienických dôvodov balené jednotlivo. Každá tyčinka je parou a ultrazvukom čistená, sušená a balená tak, aby bola pripravená na okamžité použitie.

Dubové drevo je nesmierne tvrdé, a to je aj jeden z dôvodov, prečo tyčinka nepláva na hladine.   Počas rastu strom vstrebáva veľa živín a minerálov, ktoré potom v binchotane čiastočne zostanú a sú odovzdávané vode .

Balenie

35 - 45 g

 

Názov:
Endles by Econea Endles - Binchotanová tyčinka
Zaradenie:
SKU:
745125569840
[kkstarratings]

Mohlo by sa vám páčiť

Ďalšie produkty z kategórie

Ďalšie produkty od značky

Pozrite si všetky ostatné produkty tejto značky 
Na našom e-shope Citysports.sk môžete nakupovať z obrovského množstva športového vybavenia. Vybrať si môžete zo širokej ponuky športového vybavenia a oblečenia. Ak hľadáte novú bežeckú obuv alebo fitness vybavenie, ste na správnom mieste. Na Citysports.sk nakúpite kvalitné športové vybavenie z pohodlia domova. Nákup online vám navyše ušetrí čas aj peniaze.
Vyberajte z ponuky
40387
produktov
2414
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Citysports.sk