Materská kašička je smotanovo žltá, má typickú vôňu a štipľavú chuť. Jedná sa o výlučok hltanových žliaz mladých včiel, ktorým je kŕmený materská plod (včelia kráľovná) po celú dobu svojho vývoja a kráľovná po dobu kedy kladie vajíčka.
Vďaka tejto plnohodnotné a koncentrovanej potrave je včelia kráľovná schopná enormných výkonov, ktoré nemajú v živočíšnej ríši konkurencii (nakladie denne až 3.000 vajíčok, ktoré robia takmer dvojnásobok jej hmotnosti)! A tak môže činiť po 4 roky, pre čo nenájdeme medzi živočíchmi porovnanie!
Čo materská kašička obsahuje
Materská kašička obsahuje z 60 až 70% vodu, 18 až 45% bielkovín (niektoré ich frakcie sú podobné bielkovinám krvného séra), 6 až 17% tukov a 19 až 25% sacharidov. Mimo to obsahuje puríny, purimidy, enzýmy, z hormónov hlavne neurohormónov - acetylcholín, glykoproteín a proteín so zinkom s gonadotropným účinkom.
Materská kašička ďalej obsahuje vitamíny. Najviac je zastúpený vitamín B, C a väčšina vitamínov S-komplexu. Z minerálov sú to železo, draslík, sodík a stopy chrómu, mangánu a niklu. V neposlednom rade ešte biotín a kyseliny pantotenová a listová. Je jediným prírodným zdrojom acetylcholínu.
Čím materská kašička človeku prospieva?
Ako sa materská kašička užíva?
V prirodzenom stave sa spravidla užíva 0,5g - 1g nalačno denne priamo pod jazyk. Necháme pod jazykom rozplynúť, asi po 3 min. prehltneme.
Po užití je vhodné 30min. nejesť.
Takto denne 20 dní užívame, potom nasleduje 30 dní pauza a opäť sa môže užívať. U detí sa množstvo znižuje na polovicu.
20 g
Ing. Karel Kolínek